درباره APOD

در سال جهانی ستاره شناسی ایده‌های بسیاری برای دستیابی به اهداف این سال ارائه شده است. پایگاه اینترنتی «تصویر امروز ستاره شناسی ایران» نیز در همین راستا برای افزایش انگیزه در میان دوستداران عکاسی از آسمان شب، از روز یکشنبه ۵ مهرماه ۱۳۸۸ کار خود را آغاز کرد.

همانطور که می دانید عکاسی از آسمان شب یکی از رشته‌های پرطرفدار در میان شیفتگان ستاره شناسی است، به گونه ای که برخی از ستاره‌شناسان روزها و بلکه هفته‌ها برای عکاسی از رویدادهای ویژه آسمان در جایی دور از آلودگی نوری شهرها کمین می‌کنند تا بتوانند با گرفتن یک عکس لحظه ای از آسمان را در یادها ماندگار کنند.

« تصویر امروز ستاره شناسی ایران » به نشانی www.apod.ir شیفتگان آسمان را با عکس‌های ستاره‌شناسان و دوستداران عکاسی از آسمان شب در ایران آشنا می‌سازد. در « تصویر امروز ستاره شناسی ایران » روزانه یک عکس از این دست انتخاب می‌شود و در صفحه نخست به نمایش گذاشته می‌شود.


بازسازی سال ۱۳۹۵

سرانجام پس از مشکلات بسیار و بحث در مورد Iran APOD، تصویر روز ستاره شناسی ایران به ناچار به تصویر هفته تغییر نام داد و از این به بعد به صورت هفتگی تصویر بر روی آن قرار خواهد گرفت. البته این موضوع به دلیل کمبود تصاویر خوب از آسمان شب است.
شما هم می توانید کانال و وب سایت تصویر هفته ستاره‌شناسی ایران را به دوستان خود معرفی کنید… با ما همراه باشید.


آدرس کانال تلگرام : https://telegram.me/apod_ir

همه می توانند عکس بفرستند

این یکی از شعارهای ما است. همه‌ی علاقه مندان به ستاره شناسی می توانند به این پایگاه تصویر ارسال کنند. اما تصاویر پس از بررسی و درصورت رعایت نکات عکاسی و شرایط ویژه به نمایش درخواهد آمد.


فرستادن عکس

امکان فرستادن عکس‌ برای درج در « تصویر امروز ستاره شناسی ایران » برای همه ستاره شناسان ایرانی وجود دارد، برای این منظور می‌بایست عکس به همراه مکان و زمان گرفته شدن و یک توضیح مناسب به نشانی photo @ apod . ir فرستاده شود.

مواردی که در عکس باید رعایت شود:

۱. حداقل طول تصویر ۱۵۰۰ پیکسل باشد.
۲. عکس‌ها به صورت JPEG باشند.
۳. نام و یا لوگو در هیچ یک از عکس‌ها گذارده نشود ( نام عکاس به صورت خودکار بر روی عکس درج می شود )


دست اندرکاران

مدیر و بنیادگذار سایت آسمان شب ایران

خسرو جعفری زاده ( عکاس آسمان شب ومدیر پایگاه خبری آسمان شب ایران )
وب سایت : www.astropix.ir

مشاور

مشاور در زمان شروع کار : بابک امین تفرشی ( عکاس با سابقه آسمان شب و مدیر پروژه توان )
وب سایت : www.twanight.org

نویسندگان :

  • خسروجعفری زاده
  • مهیار مرادی چافی ( عکاس آسمان شب، روزنامه‌نگار علمی )