مقارنه بزرگ مشتری و زحل

عکاس: مجید الهی

سیاره‌های زحل و مشتری، شامگاه دوشنبه اول دی‌ماه، پس از نزدیک به هشت قرن، از دید ما، در نزدیک‌ترین فاصله با یکدیگر قرار گرفتند.این رویداد سیاره ای “مقارنه بزرگ” یا “بوسه کریسمس” نامیده شد. و نام “بوسه کریسمس” به این دلیل بوجود آمد که ، شاید ستاره بیت لحم با مقارنه بزرگ ارتباط داشت.

این نخستین‌بار از دوران گالیله دانشمند قرن هفدهم میلادی است که این دو سیاره منظومه شمسی از زمین تا این اندازه به یکدیگر نزدیک دیده می‌شوند؛ پدیده‌ای که مقارنه یا همدمی نامیده می‌شود.

به گفته اخترشناسان، همدمی زحل (کیوان) و مشتری (هرمز) که از بزرگ‌ترین سیارات منظومه خورشیدی‌اند، پدیده‌ای با دوره‌های طولانی است.

ستاره‌شناسان می‌گویند اهمیت هم‌ترازی این دو سیاره در این است که احتمال دارد افراد تنها یک بار در طول حیات خود شاهد چنین پدیده‌ای باشند.

بر اساس برآورد اخترشناسان، زحل و مشتری پیش از این تنها در ژوئیه سال ۱۶۲۳ میلادی تا این اندازه به هم نزدیک دیده شده بودند. اگرچه تماشای این مقارنه به دلیل نزدیکی بیش از اندازه به خورشید، تقریبا ناممکن بوده است.

به گفته دانشمندان، آخرین بار که مقارنه این دو سیاره مانند شامگاه دوشنبه به شکلی واضح قابل رصد بود به ماه مارس سال ۱۲۲۶ میلادی برمی‌گردد.